Powikłania cukrzycy są najczęściej związane z uszkodzeniem naczyń krwionośnych, miażdżycą, chorobą wieńcową, uszkodzeniem siatkówki oka i chorobami nerek. Choroba ta może trwać latami zanim zostanie wykryta, co jest bardzo niebezpieczne, gdyż nawet niewielkie podwyższenie poziomu cukru we krwi może doprowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych i przyspieszyć procesy miażdżycowe. Dlatego cukrzycy nie wolno lekceważyć, nawet jeśli jest to początkowe stadium rozwoju tej choroby, gdyż przyczynia się ona do rozwoju miażdżycy, a ta jest najczęstszą przyczyną zgonów. Wysokie stężenie cukru we krwi ułatwia tworzenie się płytek miażdżycowych, stopniowo zwężających średnicę naczyń wieńcowych.
Zmiana w obrębie metabolizmu komórek serca powoduje zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze przy ograniczonym dopływie krwi. Jest to przyczyna niedokrwienia mięśnia sercowego, które może skutkować zawałem serca, niewydolnością krążenia i nagłą śmiercią sercową.
Ryzyko zawału serca u pacjentów ze diagnozowaną cukrzycą jest bardzo duże. Diabetycy muszą więc zwracać szczególną uwagę na kontrolę ogólnego stanu zdrowia oraz szybką reakcję w przypadku pojawienia się niepokojących objawów.
ARYTMIA SERCA TO PRZYSPIESZENIE, ZWOLNIENIE LUB NIEREGULAROŚĆ PRACY SERCA
Funkcjonowanie komórek naszego organizmu zależy od ciągłego dopływu tlenu dostarczanego przez krew. Jeśli dopływ krwi do jakiejś tkanki ustanie, sytuacja staje się bardzo groźna. Po kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu minutach od odcięcia dopływu tlenu (zależnie od rodzaju tkanki) w tkance zachodzą nieodwracalne zmiany. Wiele badań tego typu wykonano na mięśniu sercowym. Wykazały one, że kilkuminutowe odcięcie dopływu krwi do mięśnia sercowego powoduję arytmię, ustępującą samoistnie po upływie pewnego czasu. Dłuższe, kilku- kilkunastominutowego niedokrwienia wywołuje wystąpienie charakterystycznego zespołu zmian określanych mianem „ogłuszonego serca” czyli zaburzeń skurczów serca, którym nie towarzyszy jednak martwica mięśnia sercowego. Zmiany te ustępują po kilku- kilkunastu dniach. Niedokrwienie (fragmentu) mięśnia sercowego trwające dłużej niż kilkanaście minut powoduje jego obumarcie.
Arytmia serca może prowadzić do poważnych i nieodwracalnych zmian w organizmie. Dzięki stosowaniu dihydrokwercetyny następuje poprawa mikrokrążenia, przepływ wieńcowy i kurczliwości mięśnia sercowego, zmniejsza się lepkość krwi.