Statyny czy dihydrokwercetyna – co lepsze na obniżenie cholesterolu

Coraz trudniej namówić pacjentów na zmianę diety czy aktywność fizyczną. Przyczyną takiego stanu jest pęd jaki nam towarzyszy na co dzień. Lekarze Kardiolodzy zastanawiają się czy w zaistniałej sytuacji nie zalecać stosowania statyn jako środka profilaktycznego w walce z cholesterolem (działanie opiera się na zablokowaniu w wątrobie enzymu reduktazy hydroksymetyloglutarylo-CoA). W dzisiejszym poście postaram się przedstawić podobieństwa i różnice statyn i dihydrokwercetyny- środka o zastosowaniu leczniczym i profilaktycznym.

ZALECENIA ŚWIATOWE

Zgodnie z rekomendacjami zarówno europejskimi, jak i amerykańskimi głównym celem leczenia zaburzeń lipidowych jest redukcja cholesterolu frakcji LDL za pomocą statyn. Jest to standard terapii obniżającej poziom cholesterolu (a także trójglicerydów) we krwi.
O skali problemu może świadczyć ilość sprzedanych leków. Sprzedaż leku pod nazwą handlową Lipitor wyniosła w 2006 roku 12,9 miliardów dolarów, co czyni z niej najpopularniejszy lek na receptę na świecie. Trzeba się tylko zastanowić ilu z tych Pacjentów miało działania niepożądane?

Czytaj dalej Statyny czy dihydrokwercetyna – co lepsze na obniżenie cholesterolu